اخبار

بازدید مشترک ریاست محترم بنیاد و معاون شهردار تهران از روند اجرایی پروژه بازسازی پلاسکو

بازدید مشترک ریاست محترم بنیاد و معاون شهردار تهران از روند اجرایی پروژه بازسازی پلاسکو
آقایان مهندس فتاح (ریاست محترم بنیاد مستضعفان) و مهندس گلپایگانی (معاون محترم معماری و شهرسازی شهرداری تهران)، در روز 5شنبه مورخ 98/08/02 ضمن بازدید از پروژه بازسازی ساختمان پلاسکو، در جلسه بررسی و کنترل روند عملیات اجرایی این پروژه حضور یافتند.
در این جلسه و بازدید میدانی که آقایان مهندس خواجه دلویی (معاون محترم توسعه ساختمان و انرژی بنیاد)، مهندس شاهسواری (مدیر عامل محترم هلدینگ پایا سامان پارس)، مهندس مقیمی (مدیر عامل محترم شرکت رامان)، مدیریت طرح پروژه و همچنین نماینده كسبه پلاسکو حضور داشتند، گزارشی از روند عملیات اجرایی و پیشرفت فیزیکی توسط مسئولین اجرایی پروژه، ارائه گردید.
آقای مهندس فتاح در حاشیه بازدید از روند احداث ساختمان پلاسکو در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ساخت این پروژه در اولویت بنیاد مستضعفان است، اظهار داشتند: همانطور که شاهد هستیم در حال حاضر، اسکلت 7 طبقه ساختمان احداث شده است که 5 طبقه آن زیر زمین و 2 طبقه نیز بر روی زمین است و انشاءالله تا پایان بهمن ماه امسال، اسکلت 20 طبقه متشکل از 5 طبقه زیر زمین و 15 طبقه روی زمین در مساحت 1000 متر مربع در هر طبقه ساخته خواهد شد و پس از آن، تا پایان اسفندماه سقفها و تا پایان فروردین ماه سال آینده دیوارچینی انجام می شود و سپس نصب آسانسورها و تأسیسات داخلی و نمای ساختمان اجرا خواهد شد.
رئیس محترم بنیاد مستضعفان با اشاره به زمان تحویل ساختمان پلاسکو به کسبه، افزودند: تمام منابع مالی تأمین شده و مشکلی در تهیه و تأمین مصالح ساختمانی و تجهیزات و... نداریم و در نیمه دوم سال آینده ساختمان جدید پلاسکو به بهره ‌برداری می ‌رسد و کسبه در آن مستقر می‌ شوند. ایشان با بیان اینکه در حال حاضر با مجوز شهرداری بر روی این پروژه مشغول به کار هستیم، اظهار داشتند: این پروژه مجوز شورای عالی معماری و شهرسازی را دارد و در استانداری، هیأت دولت، میراث فرهنگی و سایر نهادهای دولتی نیز مراحل اخذ مجوز را طی کرده است.
آقای مهندس فتاح همچنین با اشاره به تأخیرات بوجود آمده در اجرای پروژه، گفتند: این پروژه 2 بار به فراخوان مسابقه طراحی گذاشته شد. بطوریکه بر اساس مجوزهای صادره از سازمانهای ذیربط، یک بار در سال 96 نقشه ‌ها بر اساس ساختمان 5 طبقه طراحی و به نهادهای مربوطه ارسال گردید؛ لکن پس از مدتی که سازمان میراث فرهنگی با ارائه مجوز به احداث ساختمان 20 طبقه موافقت نمود، مجدداً تمام نقشه ها بازطراحی شدند و در واقع عملیات اجرایی پروژه از اسفندماه سال 97 آغاز گردید و اکنون منتظر صدور جواز ساخت از سوی شهرداری تهران هستیم. 
ایشان با تاکید بر اینکه پلاسکو باید به یک نماد و الگو تبدیل شود، افزودند: از سختگیریهای مهندسی و معماری و فنی استقبال می‌کنیم؛ چرا که می ‌خواهیم پلاسکو را به یک نماد ملی تبدیل کنیم و این ساختمان باید با یک طراحی و معماری ایرانی و اسلامی، به زیبایی های شهر تهران - بعنوان پایتخت جمهوری اسلامی - اضافه کند. 
رئیس محترم بنیاد مستضعفان درباره همکاری شهرداری با بنیاد برای احداث ساختمان جدید پلاسکو، گفتند: بنیاد مستضعفان معاملات کلانی با شهرداری تهران در حوزه املاک دارد و در حال حاضر خوشبختانه مشکلی با شهرداری نداریم و اگر هم موضوعی باشد آن را رفع می‌کنیم. ضمناً از نظر حقوقی بنیاد مستضعفان نباید تمام هزینه ‌ها را برای احداث ساختمان جدید متقبل می شد؛ اما از آنجایی که در آن زمان شرایط اسفباری پیش آمد و منجر به شهادت تعدادی از آتش نشانان عزیز گردید، بنیاد اعلام کرد که تمام هزینه ‌ها را می پذیرد. 
آقای مهندس فتاح با بیان اینکه در حال حاضر کسبه ساختمان شمالی (که توافق کردند با هزینه خودِ کسبه نسبت به تعمیر و بازسازی و مقاومسازی ساختمان اقدام کنند) و همچنین کسبه ساختمان جنوبی پلاسکو، در مجتمع تجاری نور مستقر هستند و بنیاد تمام هزینه ‌های استقرار کسبه در این مجتمع را متحمل شده تا پس از احداث ساختمان پلاسکو، کسبه به ساختمان جدید منتقل شوند، افزودند: خوشبختانه در این مدت کسبه پلاسکو از خود صبوری نشان دادند و در حال حاضر بخش عمده دغدغه آنها حل شده و کسبه منتظر احداث این ساختمان هستند. 
رئیس محترم بنیاد با تاکید بر اینکه یادمان شهدای آتش نشان باید یک معماری فاخر در ساختمان جدید پلاسکو باشد، گفتند: تمام نهادها و دستگاهها بر روی احداث یادمان شهدای آتش نشان اتفاق نظر دارند و قرار بر این است که این یادمان در ورودی ساختمان باشد و توسط نخبگان معماری کشور طراحی شود. بنیاد هم تمام هزینه‌ های آن را می ‌پردازد. 
آقای مهندس فتاح همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا قرار است از کسبه مابه التفاوتی برای تحویل واحدهای جدید پلاسکو اخذ شود، گفتند: هیچ مابه التفاوتی از کسبه نمی‌ گیریم و بنیاد مستضعفان به عنوان یک نهاد حاکمیتی، پذیرفته است که در جهت رونق تولید ملی، پیشقدم شده و تمام هزینه ‌ها را بپردازد. لذا بنیاد به تنهایی و بدون مشارکت هیچ دستگاهی، کلیه هزینه ‌ها را پرداخت کرده و قرار نیست پس از تحویل واحدها پولی از کسبه بگیریم.
در بخش دیگری از این بازدید، آقای مهندس خواجه دلویی (معاون محترم توسعه ساختمان و انرژی بنیاد) ضمن تشریح جزئیات پروژه، در خصوص کاهش متراژ غرفه ‌های جدید ساختمان پلاسکو، اظهار داشتند: با توجه به اینکه ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی امروز با مقررات و ضوابط ساخت و ساز 50 سال پیش متفاوت است و طراحی راه پله‌ ها و آسانسورها و پله های برقی بر اساس استانداردهای جدید صورت گرفته، لذا تعریض و تعدّد این فضاهای مشاع باعث می ‌شوند که از مساحت مغازه ها کمی کاسته شود.
شایان ذکر است احداث ساختمان جدید پلاسکو، توسط شرکت رامان (از شرکتهای تابعه هلدینگ پایا سامان پارس) در حال اجرا می باشد که طبق برنامه زمانبندی پیش بینی شده، تا پایان مهرماه سال 99 به بهره برداری خواهد رسید.
 
۸ آبان ۱۳۹۸ ۱۴:۴۶
تعداد بازدید : ۲۴۴

  • پلاسکو

  • پلاسکو

  • پلاسکو

  • پلاسکو

  • پلاسکو

Loading

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


نشانی : تهران ، بزرگراه رسالت ، نرسیده به بلوار آفریقا ، بنیاد مستضعفان ، ساختمان مرکزی ،     طبقه دهم
 
تلفن : ۸۸۸۸۰۲۲۵ ، ۵-۸۸۷۹۸۲۴۴
 
کد پستی : ۱۵۱۹۶۱۳۵۴۰
 
info@payasamanpars.ir