اخبار

صادرات ۱۳۰ میلیون دلار خدمات فنی و مهندسی بنیاد مستضعفان در سال گذشته/ احداث مسکن محرومان، مهم‌ترین برنامه عمرانی ۱۴۰۲ بنیاد

به گزارش روابط عمومی هلدینگ پایا سامان پارس به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان، هلدینگ عمرانی بنیاد مستضعفان با در اختیار داشتن 16 شرکت، احداث بزرگترین پروژه‌های تونل‌سازی، سدسازی، راه‌سازی، ساخت مسکن، ترمینال‌های هوایی، مترو و ... را در کارنامه خود دارد؛ توانمندی فنی این هلدینگ باعث شده تا انواع خدمات فنی و مهندسی شرکت های زیرمجموعه آن، در خارج از کشور نیز ارائه شود و صادرات این خدمات، علاوه بر ارزآوری، اعتباری در حوزه فنی برای ایران در ابعاد بین المللی ایجاد کرده است.
«فراتر رفتن ۲۵ درصدی عرضه خدمات فنی و مهندسی بنیاد مستضعفان از بودجه ۱۴۰۱/ پیش‌بینی افزایش ۴۰ درصدی عرضه خدمات فنی و مهندسی در سال جاری»
 
مجید شاهسواری مدیرعامل این هلدینگ با تشریح جزئیاتی از آمار عملکرد این هلدینگ در سال 1401 می‌گوید: سال گذشته فروش ما در مجموع شرکت‌های هلدینگ، توانست 125 درصد اهداف برنامه و بودجه سال 1401 را محقق کند، این درحالی است که با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و کنترل هزینه ها، سود قبل از کسر مالیات هلدینگ 40 درصد از بودجه پیشی گرفت.

شاهسواری گفت: این یک اصل است که هرچه بتوانیم در زمینه کنترل هزینه ها و افزایش راندمان کار کنیم می توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم و ما توانستیم در بخش سیستم کنترل هزینه ها با استفاده از  نرم افزارها و بهره وری قیمت تمام شده نتایج خوبی بگیریم و البته معتقدیم که از این بهتر هم می توانیم باشیم.

مدیرعامل هلدینگ عمرانی بنیاد مستضعفان با بیان اینکه برنامه های تدوین شده این هلدینگ برای 1402، رویکردی جهشی دارد گفت: برنامه هلدینگ ما برای سال جاری نیز همراستا با سیاست های بنیاد، به تقریبا جهشی تدوین شده به طوری که پیش بینی می‌کنیم بتوانیم در انتهای سال جاری، افزایش 40 درصدی فروش خدمات فنی و مهندسی نسبت به سال گذشته را در هلدینگ رقم بزنیم. 

 

«امضای قرارداد 100 میلیون دلاری برای اجرای 2 پروژه در خارج کشور/ صادرات 130 میلیون دلاری بنیاد در حوزه خدمات فنی و مهندسی طی سال گذشته»

وی با بیان اینکه سال گذشته با فعال کردن شرکت های ساختمانی، این شرکت ها از رکورد و زیان خارج شدند، گفت: امسال علی رغم افزایش پروژه‌های ما در بخش های عمرانی و ساختمانی، در بخش نیروی انسانی تا حد امکان تعداد نیروی انسانی را  ساماندهی کردیم به طوری که تعداد پرسنل دائم از یک هزار و 199 نفر به یک هزار و 83 نفر و تعداد پرسنل غیر دائم نیز از 3 هزار و 815 نفر به 3 هزار و 590 نفر رسید و از این طریق بهره‌وری نیروی انسانی افزایش یافت.
مدیرعامل هلدینگ عمرانی بنیاد مستضعفان با اشاره به حجم قراردادهای امضاء شده سال قبل در حوزه فنی و مهندسی گفت: در سال گذشته با شرکت در مناقصات رسمی حدود 7 هزار میلیارد تومان پروژه جدید در داخل کشور اخذ شد و همچنین موفق شدیم قرارداد 2 پروژه خارجی را نیز در خارج از کشور به امضا برسانیم که ارزش این پروژه ها نیز بالغ بر 100 میلیون دلار بوده است. 
وی ادامه داد: در سال 1401 ما صادرات خوبی در حوزه خدمات فنی و مهندسی داشتیم و از محل اجرای پروژه‌های فنی 130 میلیون دلار عملکرد و صدور خدمات فنی و مهندسی در هلدینگ ثبت شده است.


خبر2


 «تکمیل احداث ترمینال سلام در فرودگاه امام خمینی (ره) و ساخت ترمینال فرودگاهی 100 درصد ایرانی کیش در 1401»


شاهسواری با اشاره به مشکلات موجود بر سر فعالیت های عمرانی و پروژه های فنی و مهندسی در سراسر کشور طی سال 1401 گفت: علی‌رغم اینکه سال گذشته سال سختی بود اما خوشبختانه بعد از سال ها پروژه احداث و تجهیز ترمینال سلام در فرودگاه امام خمینی رفع نقص و به کارفرما تحویل شد و با تکمیل آن، خدمات بسیار خوب و با کیفیتی به حجاج و زائران عتبات عالیات ارائه شد و بهره‌برداری از آن کمک قابل توجهی به انتقال زائران کرد به گونه‌ای که در ایام اربعین حسینی سال قبل، 200 هزار مسافر از طریق این ترمینال به سفر اربعین اعزام و به کشور بازگشتند.
وی با اعلام خبر اتمام پروژه احداث ترمینال فرودگاهی کیش به عنوان یکی از پروژه‌های هلدینگ گفت: سال گذشته با پیگیری‌ها و مساعدت رئیس بنیاد مستضعفان عملیات اجرایی تکمیلی این پروژه با سرعت قابل قبول انجام شد بطوریکه در سال گذشته شاهد پیشرفت فیزیکی به میزان مجموع سه سال قبل این پروژه بودیم و به حمدالله در نهایت 12 فرودین امسال و همزمان با روز جمهوری اسلامی، اولین پرواز آزمایشی و تست گرم این ترمینال انجام شد و مسافران پرواز تهران از این ترمینال فرودگاهی وارد جزیره کیش شدند. 
مدیرعامل هلدینگ عمرانی بنیاد مستضعفان ادامه داد: نکته قابل توجه در این پروژه همکاری ما با شرکت‌های دانش بنیان برای احداث این ترمینال و تجهیز آن بود و طی اجرای این پروژه همکاری قابل توجهی به ارزش 400 میلیارد تومان با شرکت های دانش بنیان داخلی داشتیم. 
وی اضافه کرد: این همکاری ارزشمند با شرکت های دانش بنیان به گونه ای بود که ما می توانیم ادعا کنیم ترمینال کیش به معنای واقعی کلمه، یک ترمینال فرودگاهی صد در صد ایرانی است. شما نگاه کنید، اولین ترمینالی که ما در فرودگاه امام ساختیم بیش از 90 درصد تجهیزاتش خارجی بود، در ترمینال سلام این عدد به 25 درصد رسید و حالا در ترمینال فرودگاهی کیش 100 درصد ترمینال اعم از ابنیه، تاسیسات و تجهیزات فرودگاهی، کاملا ایرانی است.
شاهسواری با بیان اینکه احداث پل های تلسکوپی، تسمه نقاله ها، سیستم «بی‌ام‌اس» و تعدادی دیگر از سیستم های تاسیساتی، از جمله موضوعات همکاری مشترک میان بنیاد مستضعفان و شرکت های دانش بنیان بوده که در ترمینال فرودگاه کیش تجربه شد افزود: بیش از 50 درصد قرارداد نخست ما در ترمینال کیش قرارداد ارزی بود ولی با تمرکز بر بهره‌گیری از توان داخلی، به مرور بخش ارزی آن کمتر شد و به بخش ریالی اضافه شد؛ به حمدالله نیز با تکمیل این پروژه با توان داخلی، هم صرفه جویی در خروج ارز از کشور انجام شد و هم پروژه با قیمت مناسب تری به اتمام رسید. علاوه بر این ما براساس شعار سال 1401، مبنی بر مشارکت با دانش بنیان ها عمل کردیم و در این زمینه توفیقات خوبی داشتیم.

وی در ادامه اتمام عملیات عمرانی و آغاز عملیات آبگیری سد عمارت در استان اردبیل را از دیگر پروژه‌های تکمیل شده بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۱ برشمرد و افزود: ما در سال گذشته با رسیدن پیشرفت پروژه احداث سد عمارت به ۹۷ درصد، این سد را بعنوان بزرگترین سد استان اردبیل که دارای مخزنی به ظرفیت ۱۸۲ میلیون متر مکعب است، آمادگی آبگیری کردیم که با تکمیل فرایند و زمان آبگیری، این سد می‌تواند کمک شایانی برای آبرسانی اراضی و توسعه این استان داشته باشد.


«تعیین تکلیف پروژه‌های عمرانی سنواتی بنیاد مستضعفان بعد از 25سال»

مدیرعامل هلدینگ عمرانی بنیاد مستضعفان با اعلام خبر تعیین تکلیف پروژه‌های سنواتی این هلدینگ در سال گذشته گفت: سال گذشته از سوی رئیس بنیاد مستضعفان تکالیفی مبنی بر تعیین تکلیف پروژه های سنواتی به ما ابلاغ شد چراکه متاسفانه ما در بخش شرکت های ساختمانی از 25 سال گذشته، تعداد قابل توجهی پروژه داشتیم که ساخته و تحویل مردم شده بود اما برخی از کارهایی که بر عهده ما قرار داشت، رها شده بود به این معنا که برخی از آنها پایان کار و تاییدیه آتش نشانی نداشت و امکان تحویل و انتقال سند به خریداران میسر نبود. به طور کلی پرونده آن هنوز در شهرداری باز بود و استانداردهای پروژه تکمیل نشده بود. 
وی با بیان اینکه سال گذشته بخش قابل توجهی از این مشکلات حل و فصل شد، ادامه داد: این موضوع به قدری برای مجموعه بنیاد مستضعفان مهم بود که حتی برای حل مشکلات برخی از این پروژه ها رئیس بنیاد مستضعفان شخصا ورود کردند و با تخصیص اعتبار و همچنین برگزاری جلسات و تنظیم صورتجلسه با شهردار تهران تعدادی از این پروژه های سنواتی تعیین تکلیف شد و یش بینی می‌کنیم امسال نیز با همین روند مشکلات سنواتی که متاسفانه برخی از مردم را نیز درگیر کرده بود با سرعت و شتاب بیشتری ادامه یابد.


خبر3


«احداث مسکن محرومان، مهم‌ترین برنامه ۱۴۰۲ بنیاد مستضعفان در حوزه عمرانی/ اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی با اعتبار 8 میلیارد تومانی در 1401 »

وی با اشاره به پروژه های در دست اجرای عمرانی بنیاد مستضعفان گفت: در سال جاری ما پروژه‌های بزرگی را باید به اتمام برسانیم و علاوه بر آن نیازمند جایگزینی پروژه‌های بزرگ دیگری بجای آنهاییم؛ یکی از مهمترین برنامه‌های ما در بخش ساختمانی، شروع جدی احداث مسکن ارزان قیمت است که نخستین گام آن را در کرمانشاه برمی‌داریم؛ البته این پروژه یک سال از برنامه زمانی عقب است و برخی مشکلات که عمدتا مربوط به دولت بود، آغاز این پروژه را به تعویق انداخت ولی امیدواریم بتوانیم امسال این پروژه را به صورت جدی جلو ببریم و به زودی شاهد اجرای این پروژه و خانه‌دار شدن اقشار متوسط در این شهر باشیم و با توجه به سیاست کلان بنیاد مستضعفان، ما نقش آفرینی بیشتر و جدی تری در پروژه مسکن ملی و احداث مسکن ارزان قیمت برای کمک به اقشار ضعیف و متوسط جامعه خواهیم داشت.

شاهسواری با تاکید بر فعال بودن شرکت های این هلدینگ در پروژه آزادراه تهران شمال گفت: با توجه به تمرکز بیشتر بر سرعت بخشی به پروژه آزادراه تهران شمال، ما در بخش ارائه خدمات فنی و مهندسی در سال گذشته نسبت به سال 1400 تقریبا دو برابر فروش داشتیم،‌ امسال هم پیش‌بینی می کنیم با تداوم این سیاست، تمرکز بیشتری را در این پروژه داشته باشیم علاوه بر این نیز امسال دو پروژه سدسازی در دست اجرا داریم که در صورت پایان آنها دو پروژه جدید جایگزین خواهیم کرد و امیدوارم که سرعت خوبی در اجرای این ‌روزه‌ها داشته باشیم.  

وی با تشریح عملکرد این هلدینگ در حوزه رسالت اجتماعی اظهار کرد: در نخستین روزهایی که مهندس فتاح به بنیاد آمده بودند از ما خواستند که در مناطق که پروژه عمرانی اجرا می کنیم، با توجه به نیازهای آن منطقه که عمدتاً در مناطق کمتر توسعه یافته است، نیازهای مناطق محروم اطراف شناسایی و با توجه به حضور نیروهای اجرایی و امکانات و ماشین آلات در آن منطقه در حد توان نسبت به تأمین این نیازها اقدام نمائیم. در همین راستا در سال گذشته با تخصیص بیش از 8 میلیارد تومان، برخی از این طرح ها شناسایی و پس از اخذ مجوزات لازم اجرای آنها شروع شده و برخی از آنها هم خاتمه یافته است. عمده این موارد انجام در کارهای عمرانی در روستاهای اطراف پروژه ها شامل احداث مدرسه، آسفالت راههای روستایی و برخی امکانات و نیازهای ضروری این مناطق محروم می باشد.

 

 

۱۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۴۸
تعداد بازدید : ۲۴۵

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


نشانی : تهران ، بزرگراه رسالت ، نرسیده به بلوار آفریقا ، بنیاد مستضعفان ، ساختمان مرکزی ،     طبقه دهم
 
تلفن : ۸۸۸۸۰۲۲۵ ، ۵-۸۸۷۹۸۲۴۴
 
کد پستی : ۱۵۱۹۶۱۳۵۴۰
 
info@payasamanpars.ir